Wicca to neopogańska religia, uznawana za religię inicjacyjną, która nawiązuje do historycznego lub mitycznego kultu czarownic. Religia wywodzi się z tzw. nurtu New Forest w Anglii oraz z neopogaństwa. Założenia tej religii opierają się na obrzędach inicjacji, w trakcie których religia przekazywana jest mniej doświadczonej osobie przez przewodnika duchowego. Dopiero w takiej formie możliwe jest dalsze zgłębianie tajemnic tej religii. I właśnie z nurtem wicca bardzo związany jest tzw. rogaty bóg, który w religii tej stanowi męski pierwiastek (obok Bogini, reprezentującej pierwiastek żeński).

Rogaty bóg

Postać Rogatego boga obecna jest w historii wielu kultur na całym świecie. Według wielu znawców tematu, najstarsza znana jego postać to tzw. Pan Dzikiej Zwierzyny. Z czasem mit rogatego boga bardzo ewoluował i wówczas pojawił się jako grecki Pan, celtycki Cernunnos czy nawet egipski Benebdżed. W chrześcijaństwie, teolodzy z rogatego boga uczynili niezwykle popularny symbol zła, co w konsekwencji spowodowało stopniowe wykorzenienie tego obrazu. Dla pogan z kolei rogaty bóg to nadal dobry, boski ojciec, znany też jako pan witalności i uciech życia.

Męski pierwiastek

Według głównych założeń wicca, w religii tej występuje pierwiastek żeński (Bogini), jak również pierwiastek męski. I tu pierwiastek męski ukazany jest w formie Rogatego Boga, który tożsamy jest z greckim Panem. Rogaty Bóg symbolizuje afirmację życia, nieskrępowaną erotyczną miłość. Bóg ten jest przedstawiany jako nieokiełznany, aktywny i ekstrawertyczny, który w konsekwencji wprowadza w życie ład i dyscyplinę. Jak już wspomniano. Aspekt męski (pierwiastek męski), powiązany jest ze Słońcem, które utożsamia życiodajną siłę i jasność, a także moc i potęgę.

W wielu różnych religiach czy nawet w wicca, rogaty bóg występuje pod wieloma różnymi imionami. Jednakże tak jak i Bogini, w wicca rogaty bóg utożsamiany jest ze Słońcem. Choć jego nazwa jest dość mocna, to bóg ten symbolizuje uciechy życia, beztroskę, jednak w ważnych momentach wprowadza też ład i porządek.