Zjawisko Wicca ma bardzo różnorodny charakter, dlatego też w żaden sposób nie da się go opisać w prosty sposób. Najprościej rzecz mówiąc jest to współczesna sztuka czarów, która bardzo mocno powiązana jest z ruchem neopogańskim. Głównym bóstwem w religii neopogańskiej jest właśnie Potrójna Bogini, której poświęcony jest niniejszy artykuł.
Potrójna Bogini – co oznacza?
Symbol Potrójnej Bogini przedstawia rosnący, pełny i malejący księżyc. Koncept ten ma za zadanie przedstawić trzy różne figury kobiece. Mowa tutaj oczywiście o figurze Dziewicy, Matki i Staruchy, które jak łatwo się domyśleć odpowiadają poszczególnym cyklom życia i fazom księżyca. Warto wspomnieć także i o tym, że bardzo wielu pogan uważa, że Potrójna bogini stworzona została przez Roberta Gravesa.
Co oznaczają poszczególne postacie Bogini?
Jak wspomniano powyżej pierwszą fazą księżyca jest pierwszy przejaw Bogini i występuje on w postaci Panny albo Dziewicy. Postaci tej przypisywana jest nie tylko niedostępność, zalotność, ale również uwodzicielstwo mężczyzn. Bogini Kusicielka bardzo często przedstawiana jest jako samotna łowczyni. Podstawowymi cechami Dziewicy jest wolność, intuicja, niezależność, uczciwość oraz umiejętność życia bez mężczyzny.
Matka reprezentowana jest z kolei przez Księżyc w pełni. Jak łatwo się domyśleć mowa tutaj oczywiście o kobiecie ciężarnej, która spodziewa się potomstwa. Łono symbolizuje bezwarunkową miłość i opiekuńczość. Warto wspomnieć także i o tym, że wizerunek matki można spotkać w wielu mitologiach. Najpopularniejsze uosobienia to między innymi Gaja, Isztar albo Demeter.
Ostatnim przejawem Bogini jest oczywiście Starucha, która prezentuje doświadczoną kobietę, obdarzoną sporą mądrością. To właśnie dzięki niesamowitej wiedzy duchowej Starucha uprawniona jest do przewodzenia wielu różnym inicjacjom, a w szczególności jej obecność wskazana jest przy porodzie. Potrójna Bogini Księżyca w dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej wszechobecnych symboli w kulturze neopogańskiej i wiccańskiej.
Dodaj komentarz